Kızartma Yağlarının Birden Fazla Kullanılması

Yağda kızartılmış yiyeceklerin diyetimizde oldukça önemli bir yeri vardır. Bu nedenle kızartma yaparken yağlarda gerçekleşen değişikliklerin sağlığımıza etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Kızartma yağların tekrar kullanılması, ısı derecesinin sık sık değişmesi ve yağın açıkta ısıtılması gibi sebeplerden dolayı yağın yapısında değişiklikler meydana gelmektedir. Bilimsel çalışmalar, okside olmuş ve tekrar ısıtılmış yağların deney hayvanlarının sağlığına olumsuz etkilerini göstermiştir.

Ticari amaçlarla kullanılan yemeklik yağların laboratuvar sonuçlarının insan sağlığına genellikle olumsuz etkilerinin olmadığını göstermektedir. Ancak yağ iyi koşullarda kullanılırsa sağlıklı niteliğini koruyabilmektedir. Yanlış uygulamalar yağın zararlı nitelikler kazanmasına neden olmaktadır. Çeşitli nedenlerle bozulmuş ( kızartma ve saklama sırasında yüksek derecede ısıtılmış ve okside olmuş yağlar) yağların kullanımı ise, insan sağlığını ve beslenmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bozuk yağların kullanılması ile ortaya çıkacak yemeklerin koku ve lezzet yönünden düşük kalitede olacağı unutulmamalıdır.

Yağda kızartma işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar;

-Kızartma yapılırken sabit sıcaklık sağlayan fritöz gibi kaplarda yapılmalıdır.

-Kızartma yapılırken yağ sıcaklığı 190°’yi geçmemelidir.

-Kızartma yağları birden fazla kullanıldığında kanserojen etki yaratabileceğinden kızartma yağlar birden fazla kullanılmamalıdır.

Firmamız olarak kızartmada kullanılan yağları gıda yasalarına uygun bir şekilde işlemekteyiz. Kızartma yağlarını birden fazla kullanmamaktayız. Atık yağlarımızı Çevre ve Orman Bakanlığının Lisanslı firmaları vasıtasıyla geri dönüşüme kazandırmaktayız. İnsan sağlığı ve Çevre koruma konusunda ticari kaygıları bir köşeye bırakıp etik değerler doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir